Tatsız günler geçirdik futbolla ilgili, her şeyden önce bir Avrupa şampiyonası yaşadık ki bu ülke genelinde sonsuz bir hayal kırıklığı oldu. Tabiri caiz ise boyumuzun ölçüsünü aldık. Nerede olduğumuzu kendimizi nerelerde sandığımızı fark ettik. Ülke futbolunun sadece iç rekabetten ibaret olduğunu son avrupa eleme maçında Galatasaray da bize gösterdi sanki. Peki durum bu kadar umutsuz ve vahim mi?

Evet vahim ama umutsuz değil bence. Kulüp özelindeki bazı devrimler Türk futbolundaki genel istikrarı arttırabilir belki de. Daha yaşı genç yerli ve yabancı oyunculara yönelmek bazı teknik adamlarımıza karşı daha fazla sabır gösterebilmek özellikle altyapılardaki hocalarımızın eksiklerini ve ihtiyaçlarını gidermek onları başarı stresinden uzak sadece ülke futboluna yeni filizler kazandırmaya teşvik ederek bu sorunlardan büyük kısmını çözebiliriz diye düşünüyorum. Tabi burada iş bilen yöneticiler de gerekli ama günümüzde parası olan herkes işi biliyor zaten.

Yeni sezona gelirsem gayet rekabetçi, daha fazla takımın zirve yarışında olacağı bir lig beklemekteyim. Geçen sezon uygulanan trajikomik 21 takımlı lig kararı futbolumuzu sıkıntıya sokmuş lig bitmek bilmemiş, pandemi ve yan faktörleri kaliteyi düşürmüştü. Bu sezon yine bana göre hala fazla olan 20 takımlı bir lig olacak. Burada bazı takımların az dinlenerek lige girmesi onları etkileyecektir. Erken form tutma, sürantre (fazla antremandan vücudün iflas etmesi) olma, hazır olmadan gelen transferlerin uyum ve sakatlık sorunları ligin ilk 2 ayında ön plana çıkacak diye düşünüyorum. Elbette ki oyuncu transfer savaşları, büyük kulüplerimizin sözde centilmenlik anlaşmalarından etkilenmiyor ve hızla devam ediyor. Karşılıklı fiyat yükseltmeler menajer kıvraklıkları oyuncuların kazançlarını ön planda tutmaları ve istenmeyen oyuncuların elden çıkarılamamaları gündelik hayatımızın birer parçaları.

Ligimizde şu an itibarı ile benim tahminim 4 veya 5 kulübümüzün yarışın içinde olacağı. İlk aklıma gelenler son şampiyon Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor. Bu kareyi zorlayacak Karagümrük ve kadrosunu takviye etmesi halinde Hatayspor olurlar diye düşünüyorum. Lige yeni katılan Adanademirspor’un ise yaptığı ses getiren transferlerle lige büyük renk katacağını düşünmekteyim.

En kaos bölgemiz yine hakemler ve var odası olacak diye düşünüyorum. Çok değil üçüncü haftadan isyanlar ve şikayetler başlar bence. Yeni sezonda hakem kadrosu henüz elime geçmediği için büyük konuşmak istemem fakat aynı hakemlerle bu lig yine karmaşa olur.
Güzel bir sezon diliyorum umarım ülke futbolumuz yıllarca hizmet edecek genç yetenekler kazanır.