14.Hafta mücadelesi için, İzmir’de yeşil zemine çıktık. Rakiplerin puan kaybettiği haftada yukarı sıralara tırmanma şansımızı ve sezonu kaybettik.
İlk yarı boyunca üretemeyen takım oyunu orta alana sıkıştırarak ev sahibinin işini kolaylaştırdı. Rahatlık ile yazacağım gözlem ilk yarı boyunca alınmayan oyuncu sorumlulukları.
Oyun üstünlüğünü elimize alacağımız dakikalar içinde oyun akıllarımızın abarttığı pas oyunları ve akan oyunda görmedikleri kaçışlar, yapılan basit bir pas kaybı sonrası başımıza yine bela oldu. Oyuna dörtlü savunmayla başlamamız bizim bir avantajdı ancak cezalı ve sakat oyuncularımız beklediğimiz performansın sahaya yansımasını kanımca engelledi. Özellikle sağ bek pozisyonunda başlayan Ferdi oyun içinde iyi olmasına rağmen bindirmelerde gecikti.

Max Meyer ilk yarı boyunca iyi mücadele etse de maç eksiği ve geçmiş dönemde yaşadığı sakatlıklar özellikle 60. dakika sonrası net şekilde gözlerden kaçmadı. Ev sahibi takım sürekli hatayı kovaladı. Savunma arkamıza koşular yaparak skor üretme çabaları yine gözlerden kaçmayan bir unsur. İkinci yarı oyuna oldukça iyi başladık. Oyun akıllarımız yeşil zemine takımımız adına ağırlığını koydu, golü bulmamız bu neden ile erken oldu. Bulduğumuz gol sonrası ev sahibi teknik ekibin geçen hafta oynadığımız dev mücadeleyi çok dikkatli çalıştığını gördük. Oyun temposunu sürekli yukarıda tutarak, kaliteli pas oyununu oynamamızı engellediler. Yukarıda belirttiğim gibi Max Meyer’in oyunda
fazla kalması bunun en büyük unsuru. Savunma ve orta saha bağımızı kuracak Sosa, oyuna ikinci yarının başında girmiş olsa sıkışan oyunda yapacağı panikler yerine bizim adımıza daha olumlu işler yapabilirdi.

Ev sahibi özellikle kaptanı Halil’i dönem dönem on numara ve açık oyuncusu pozisyonunda oynatarak savunmamızın dengesini bozdu. 90 dakika boyunca oynanamayan akıllı oyunun sebebinin Yunanistan’da son dakikalarda kaybettiğimiz oyuna bağlayabiliriz. Bu tarz kaybedilen maçlar sonrasında teknik ekibin yapıcı işler yapması gerekli. Bizim teknik ekibimiz ise önemli isimleri küstürerek bir arpa boyu yol almamızı engelliyor. Gelecek sezon için daha iyi hazırlanabilmek adına üzgünüm ama teknik ekip ile mali şartlar ne olursa olsun en kısa zamanda yolların ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Bu ayrılık gecikirse sanırım daha ciddi değişiklikler gözler önüne serilecek ve sadece bu sezon değil önümüzdeki birkaç sezon toparlanma süreci nedeni ile kaybedilecek. Bütün bunların olabilmesi için camianın ağır isimlerinin artık yönetimi de birlikte acil çözümler üretmesi gerekli.

Artık bölünerek değil birlikte olarak bazı şeylerin kazanılacağına rakiplerimizin oynadığı maçlar içinde rahatlıkla görebiliyoruz. 3 Temmuz soruşturması sonrası aniden bölünen yapımızın
masa başında oynanan oyunlara dur demek yerine boyun eğen taraf olduğunu bu satırlara yazsam sanırım kimseye haksızlık yapmam. Tribün çok önemli, futbolcu kardeşlerimizin oynadığı oyun
çok önemli, ancak camianın büyüklerinin bir olması ve tek ses çıkartmaları çok daha değerli. Önümüzde oldukça fazla oynanacak haftalar varken liderlik şansımız oldukça azalmış olsada
yukarıda yazdıklarımı yaparak rakiplerimize önemli bir gözdağı verebiliriz. Başkanımızın rahmetli dedesinin söylediği gibi ‘Kaliteli işler kaliteli personellerle yapılır.’ diyerek yazıma son veriyorum.

Fenerbahçe hepimizin, en kötü gün bugün ise bizlere yakışan yine armaya ve çubukluya sarılmak..

Hepinize güzel bir iş haftası diliyorum..

Ç. Rizespor maçı sonrası görüşmek dileğiyle..