Geçen hafta Antalya deplasmanında oynanan güzel futboldan sonra içerdeki Konya maçını heyecanla bekleyen milyonlarca Galatasaray taraftarından biride bendim fakat,

Maçı beklemek daha heyecanlıydı..

Antalya maçında Halil forvette,Emre Kılınç sağda, Kerem sol taraftaydı ve 4-1-4-1 ile sahadaydık. Futbolcular birbirine uyumluydu ve sistem iyi işliyordu. Skora aldanmayın,o maç 4-5 olabilirdi. Bugün Konya maçında istekli ve arzulu bir takım bekliyorduk ama ligin bitmesine 5 maç kala yine bir sistem değişikliği beklemiyorduk.

İki golcü formda diye 2’li forvetle oynanmaz..

O zaman Falcao sakatlanmasaydı ve formda olsaydı 3’lü forvet mi oynayacaktık ? Fatih hoca Antalya maçında 65. dakikada oyuna aldığı ve gol atan Mohamed’e bugün ilk 11’de görev vererek orta sahadan bir adam eksiltti ve bütün kurguyu değiştirdi. Her hafta sistem değişikliği yapmak büyük bir yanlış. Halbuki basit bir altın kural var.

Kazanan takım bozulmaz..

Mesai arkadaşınız veya ev arkadaşınız hergün değişirse bu sizide etkiler. Kadro ve sistem istikrarı futbolda çok önemlidir. Futbolcular birbirine alışmalı ve pas alışverişleri otomatiğe bağlanmalı. Bu sene Galatasaray’ın en büyük sorunu bu. 3 maç arka arkaya aynı 11’le çıkamadık değil çıkmadık !!!.

Maçtan önce hakemin Cüneyt Çakır olduğunu öğrenince büyük bir kesim rahatsız olmuştu ama ben hiç çekinmedim. Cüneyt Çakır’ın birşey yapmaya ihtiyacı yok ki. Biz zaten kötüyüz. Fakat isteyen varsa ilk yarıyı 5 saniye önce bitirdi diye Cüneyt Çakır’a yüklenebilir !!!.

Fatih hoca devre arasında radikal bir karar ile Mohamed,Emre Kılınç ve Etobo’yu çıkartıp Taylan, Babel ve Emre Akbaba’yı oyuna aldı. İlk yarı uykumuzu getiren isteksiz,hatta ruhsuz futboldan sonra ikinci yarı biraz daha kıpırdanır gibi olduk. Babel ve Emre Akbaba taraftarın pek hoşuna gitmeyen isimlerdi ama takıma hareket getirdiler ve Babel’in etkili şutunu iyi takip eden Emre Akbaba Galatasaray’ın galibiyet golünü attı ve Şampiyon’luk yarışında iddiasını sürdürmeyi sağladı.

Taylan madem ikinci yarı 45 dakika oynayabilecek haldeydi,o zaman niye Taylan’la başlamadık ?

Bu ve bunun gibi soruları çoğaltabiliriz. Mesela,

Gençlerbirliği deplasmanında hangi forvet veya forvetlerle hangi sistemle oynayacağız ? 

Ligin sonu geliyor. 4 maç kaldı. 4 gün sonra puan durumunun değişeceğini düşünüyorum.

Yeterki sistemler ve fikirler değişmesin.

Yeter ki niyet unutulmasın..