LACİVERT SEVDA

Hiç bir şairin yazamayacağı kadar büyük, tabiplerin ilacını bulamayacağı kadar bir hastalıktır. Sarıyı Lacivertte yansıtan geride bıraktıklarını unutturan sevgi, tribünden bir kez yükseldiği zaman; SENİN SEVGİN BU DÜNYADA DİYE !!!
Gözünden yaş eksik olmaz çünkü sevdana gelmişsindir.

Kimimize babamızdan miras, kimimize aile büyüklerimize rağmen geçmiş bu sevda ilkesi çok değerli bir kurum bir spor kulübünün üzerinde, ATASININ izinde Ülkesinin gölgesinde.

Satırlar yetmez bu sevdanın tanımına yukarıda yazdıklarım sadece bir kaçı öyle bir sevda işte anlatılmaz. Fenerli olmayan kimse bilemez…
Nasıl başladı deseniz sevdan oturur dakikalarca anlatır cümleleri bitiremez sevdalısı sonra tutulursunuz başlarsınız incelemeye ve karşınıza çıkanlar bir spor kulübünden çok bir Vatanın kaderi olur.

Yakından tanıyanlar bilir rahmetli babam İstanbul’un diğer yakasının takımını tutar iyide taraftarıydı. Nasıl oldu bilmiyorum bir cesaret ile çıktım karşısına söyledim takım sevdamı inanın okulu bıraktığımı öğrendiği gün üzülmedi bu kadar.
Bir kez daha anlamıştım sırtımdaki ağırlığı hadi bakalım dedi sesi titreyerek, hiç bir zaman kırarım diye izlemedim yanında derbi maçı doğruyu bu satırlara yazayım tribünde değil evde izlediğim zaman radyosunu alır odasına çekilirdi.

Saygı aynıydı ama sevda yolu farklı ilk ciddi rahatsızlığını geçirdiği dönem arkadaşlarım, abilerim tek tek koştu ziyaretine bizden geçti dedi atkını ver bana dedi bir kaybettiğim
birde o anda geldi gözümden yaş.

Sevgi kadar önemliydi saygı günümüzde rakipler arasında göremiyoruz.
80 ve öncesini yaşayanların ayrı bir sevdası ve saygısı varmış, yaşım itibari ile göremedim eski güzel günleri ama şükür 90’lı yılları görme şansım oldu.
Güzel yürekli tribünlerin gerçekten cefasını çeken insanlardan dinledim nasıl saf bir duygu olduğunu.

Babam gibi güzel bir yürekten dinledim birlikte izlemesek bile gerçek rekabeti son dönemler için bizimkiler şaşırdı kazanmak emek ister derdi doğruda söylerdi.
Gerçekleri göre bilen ile güzel futbol işte o zaman saf ve temiz oluyor.

Karalayarak değil sahada ter atarak, kendin yapıp yapıp bir başkasının üstüne atınca rekabeti geçiyor, milyonları bir birine her ortamda düşman ediyor.
Rekabet kelimesi yalan oluyor, hal böyle olunca sahadaki profesyonelde ayak uyduruyor, tribündeki milyonlarda…

Şükür takım saha sonuçlarını toparlayınca 2000’li yılların içinde yavaş yavaş başlayan ve son dönemde içimizi saran kişiler sevgisi biraz unutuldu.
Hep yazardım saha sonuçları değerli diye bunun meyvesidir tribüne gelen bahar havası inşallah bir daha bozulmaz.

Belki 80 ve 90’lı yıllarda olduğu gibi saf ve temiz olmayacak ama; BİRLİKTELİK OLMASI ÇOK ANLAMLI OLACAK !!!

Profesyoneller görevlerini yaptılar hepsi hakkını mali olarak aldı gitti, içlerinde bahsettiğim yılları yaşayan emekçiler ve hiç bir zaman unutulmaması gerekenler var.
Saygıyı yaşadıkları ortamlar zaten hak ediyor, şimdi futbolcu kardeşlerimiz gibi çok lüks ortamlar yaşamadılar.
Dereağzı tesisleri günümüzdeki haline gelene kadar emek veren sporcuya ve yöneticiye ayrı saygı duyacaksın ama sevdanın üzerine koymayacaksın.

İşte anlattığım yılları yaşayan bir yürek teknik ekibin başında hiç yılmadan çalışıyor.
Destek olmak bunun için çok önemli ve değerli gerçekleri konuşmak gerekir ise nefesi tükenmek üzere olan bir hastanın sorumluluğunu alıp bu noktalara getirmek, yürek işidir.
Bilgi işidir, bize düşen desteklemek gelecek sezon görevinin başında olup olmayacağını bilmeden verilen öz veri desteği fazlası ile hak ediyor.

Gelecek sonranın işi diyen insanlar, İsmail hocalar, Aykut hocalar, Oğuz hocalar desteği hak edenler, kimi zaman kadro dışı kalacaklarını bilerek çıkar şampiyonluk maçını alırlar.
Kimi zaman hiç düşünmeden sorumluluk alırlar.
HEPSİNE KENDİ ADIMA TEŞEKKÜR EDERİM EDENLERİN OLACAĞINIDA TAHMİN EDİYORUM…

Hataları yok diyemez kimse ama unutmayın başarı için ilk adım camianın evladına sahip çıkmaktır.

Tribün ile başladım öyle son vereyim çok yakın dönemde değerli büyüklerimden, Ramazan abimden öğrendim yeni bir nefes ve tüm gruplar adına bir birleşim başlatma çabaları içinde olduklarını.
Bu çaba 80’li yılları yaşayanlara yakışırdı umarım çok iyi noktalara gelir ve birliktelik hangi tribünde olur ise olsun, LACİVERT SEVDANIN HER ZAMAN AYNASI OLUR…