Yeni yılın ilk derbisini heyecanla bekliyorduk. Maç öncesi geçtiğimiz hafta Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ile Fatih Terim’in konuşmaları bütün hafta gündemi meşgul etmişti. Konuşulan konu Galatasaray’ın transfer ihtiyacı ve kulübün maddi durumuydu.

Bu konuşulanlar takımın motivasyonunu bozar..

Derbiye gelince maç öncesi yoğun kar yağışı bekleniyordu. Galatasaray cephesinde ise kalede Muslera bekleniyordu. Fakat zemini bozacak bir yağış olmadı. Muslera takım kafilesiyle birlikte stada geldi ama kadroya alınmadı. Kadrolar açıklandığında Etobo’yu ilk 11’de gördük.

İlk 11’de olmak Etobo içinde sürpriz olmuştur.. 

Fatih hoca Taylan’ın yanına Etobo’yu koyup orta sahayı güçlendirmek istedi ama orda Donk tercihi daha doğru olurdu.

Maça Beşiktaş evinde oynamanın ve son 4-5 maçtır yükselen grafiklerinin verdiği özgüvenle daha istekli ve daha baskılı başladı.

Beşiktaş istekli,Galatasaray kontrollü oynuyordu..

Ben bu oyun yapısını sevmiyorum ve ilk yarı boyunca topu Beşiktaş’a bıraktık. Bu taktiği seçiyorsan kanat oyuncularının hızlı,golcünüzünde atletik olması lazım.

Bu ilk 11’le bu taktikle oynarsan galip gelemezsin

İlk yarı 0-0 bitmişti ve ben Diagne’yi çıkartıp forvete Oğulcan’ı koyup oyuna Feghouli veya Kerem’i alırız diye beklerken aynı 11’le ve aynı taktikle ikinci yarıya çıktık. Sanırım 70’e kadar durdurup sonra bu hamleyi yapacaktık ama Diagne’nin gördüğü kırmızı kart bütün planları alt üst etmişti..

Diagne’nin kırmızı kartı yanlış karar..

Diagne o pozisyonda topa doğru ayağını kaldırdı. Rakip oyuncu o sırada aksiyon alanında yoktu ve Diagne’nin amacı topa dokunmaktı ve dokundu. Diagne topa ayağını kaldırdıktan sonra rakip kafasını topa uzattı ve Diagne’nin taban kısmı kafasına geldi. Rakibi sakatlamaya yönelik hareket olmadığı için ve rakipten önce aksiyona başladığı için kırmızı kart haksızdı. Fakat bu yenilgi için bir bahane değil. Beşiktaş galibiyeti haketti.

Beşiktaş’ta ikinci yarı Nkoudu,Mensah,Dorukhan ve Gökhan Töre oyuna girdi. Gökhan Töre hariç diğer 3 isim bizde ilk 11’de banko oynar ama Beşiktaş’ta yedek bekliyorlar. O yüzden diyorumki

Biz bu akşam kadroya yenildik..