4. Hafta maçında sezonun ilk derbisini oynamak için büyük bir kısmın favori gösterdiği Trabzon deplasmanına giden Galatasaray’da maç öncesi Boey’in sakatlığı moralleri bozmuştu. Ayrıca Barış elinden ameliyat olduğu için, Feghouli’de sakatlığı yüzünden maç kadrosunda bulunmuyordu.

Fatih Terim böyle kritik maçlarda sürpriz bir oyuncu oynatmayı veya farklı bir taktikle oynamayı seven bir hoca. Bugünkü maçtada Emre Kılınç sürprizi yaptı. Formsuz Taylan ilk 11’de yoktu. Boey’in yokluğunda sağ tarafta Yedlin oynuyordu.

Maça gelince Galatasaray önde basarak başladı. Bunu beklemiyordum. Rakibi hataya zorluyorduk ve Trabzon oyun kurmakta zorlanıyordu. Tüm takımın bu maça çok iyi hazırlandığı belli oluyordu. Yardımlaşma ve konsantrasyon üst düzeydeydi. Nitekim hatalı bir geri pasını çok iyi takip eden Emre 20. Dakikada takımını öne geçiren golü attı. Galatasaray öne geçmesine rağmen oyun planından taviz vermeden aynı istekle önde oynuyordu ve 33. Dakikada yine Emre Kılınç  kendisinin ve takımının ikinci golünü atarak herkesi rahatlatan golü attı. Bu golden sonra Abdullah Avcı devre arasını beklemeden çok top kaybeden Abdülkadir Ömür ve etkisiz kalan İsmail Köybaşı’nı oyundan çıkardı. Bu değişikliklerden sonra Trabzon oyunda dengeyi kurdu. İlk yarı böyle bitsin derken 41. Dakikada Cornelius’la golü buldular ve devre arasına 2-1 girdiler. Bu gol Trabzon’un ikinci yarı için umutlanmasını sağladı.

İlk yarı Galatasaray’da herkes çok iyi oynadı ama Lyundama harika oynadı.

Fatih hoca devre arasında ilk yarıda 2 gol atan Emre Kılınç ve Morutan’ı çıkarıp yerlerine Babel ve Aytaç ile başladı. Bu değişikliği beklemiyordum.

Morutan’ın oyundan çıkması hatalıydı. Bu skorda ikinci yarı için Kerem oyundan çıkmalıydı.

Sanırım Fatih hoca ikinci yarı Trabzon’un bastıracağını düşünüp defansif yönü daha kuvvetli oyuncu tercihi yaptı ama Morutan için bu bir avantaj olabilirdi ve daha fazla boş alan bulabilirdi. Tam bu değişikliklerin oyuna etkisine bakıyorken 62. Dakikada Nwakeme’nin golü geldi ve maç 2-2 oldu. Galatasaray artık oyunu geride kabul ediyordu.

İkinci yarı 2-1’i korumak isteyen bir oyun planı vardı ve bu yanlış bir tercihti.

Maçı özetleyecek olursak ilk yarı Galatasaray oynadı Trabzon seyretti. İkinci yarı Trabzon oynadı Galatasaray seyretti. Maçtan önce beraberliğe razımısın diye sorsalardı bende razı olurdum ama 2-0 öne geçilen bir maçta berabere kalmak üzücü. Herşeye rağmen Trabzon deplasmanında 1 puan alındı,ligde yenilgisiz yolumuza devam ediyoruz.

Şimdi artık gözler Lazio maçına çevrildi. Ben bugün takımda ışık gördüm. Pek çok olumsuz duruma rağmen bugün aslanlar gibi oynadık. Doğru yoldayız. Eksiklerimiz tabiki var ama artılar daha fazla. O yüzden diyorum ki ;

Teşekkürler Galatasaray. Teşekkürler Fatih hoca.