‘Mantık dışı, hukuk dışı’ sözleriyle gündeme oturmuştu! PFDK’dan Şenol Güneş’e ceza geldi!Spor Toto Süper Lig


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’e 104 bin lira para cezası verdi.

TFF’den yapılan açıklamaya göre, Adana Demirspor maçı sonrası basın toplantısındaki beyanlarında yer alan sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle Güneş’e 104 bin lira para cezası uygulandı.

Aynı karşılaşmada siyah-beyazlılara saha olayları nedeniyle 56 bin, çirkin ve kötü tezahürat sebebiyle ise 280 bin olmak üzere toplamda 336 bin lira para cezası kesildi.

MONTELLA’YA 1 MAÇ MEN

Yukatel Kayserispor ve Adana Demirspor’a saha olayları gerekçesiyle 56 bin lira para cezası uygulanırken, Adana Demirspor Teknik Direktörü Vincenzo Montella‘ya müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi sebebiyle 1 maç men ve 26 bin lira para cezası verildi.

MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’ya hakem ve diğer müsabaka görevlileri hakkında açıklamaları sebebiyle 100 bin lira, sarı-lacivertli kulübe de aynı nedenle 100 bin lira para cezası kesildi.

Ayrıca basın sözcüsü Hüseyin Aytekin’e 21 gün hak mahrumiyeti ve 50 bin lira para cezası verildi.

ŞENOL GÜNEŞ NE DEMİŞTİ?

AA-20230521-31200089-31200083-ADANA_DEMIRSPOR_BESIKTAS (Large)

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Adana Demirspor maçının ardından şu ifadeleri kullanmıştı;

“MANTIK DIŞI, HUKUK DIŞI BİR LİG”

ac56fb37ed06c6f1d62fab3756657d74

“Masa başı ve kararlara girmek istemiyorum. Oyun akıcılığını futbol oynamayı düşünen takım ve oyuncuların önünü açmak gerekir. Ama çok konuşmayalım. Çünkü biz hiç değinmedik hakemler konusuna. Değinmeyelim. Bizim aldığımız puanın iyi olması, takımın iyi olmasıyla orantılı. Oyuncuların iyi olmasıyla orantılı. Bu ligin sonuçları ne olursa olsun mantık dışı, hukuk dışı bir lig. Yani bunu suçlamak için söylemiyorum. Şimdi düşün iki üç hafta dinleniyorsunuz. Bir maç oynuyorsunuz. Bir takım bakıyorsunuz puanı yok. O da bir üç puan alıyor. Ya bu takımın acaba kiminle ne maçı var? Yani şu anda bizim o şansımız görünmüyor ama Galatasaray- Fenerbahçe maçı oynanacak. Ondan sonra onların maçı yok. Şampiyon belli olacak. Lig onlar için bitmiş olacak. Bazen üç günde bir maç oynanmaz. Olumlu da olur, olumsuz da olur. Bunu böyle adaletle daha dengeliyor. Bu konuları da konuşuruz. Yani nasıl bir karar alınmalıydı? Benim kafamda başından beri var. Söylemeye çalıştım ama tartışmayı o tarafa geçmemek için şampiyonluk da etmedim. Biz futbol adına konuştuk yani. Futbolu nasıl iyi oynarız diye sizinle de paylaştık. O yüzden bugün de konuşacağımız o ama doğru değil. Yani lig planlanırken, lige iyi planlamak lazım. Takımlar yarışacak, heyecanlı olacak. Şimdi mesela üçüncülük maçı olarak bugün oynayan Adana Demirspor, şimdi dördüncülüğü garantiledi. Biz üçüncülüğü garantiledik. İkinci olabilir mi? Bunlar güzel şeyler. Bu şampiyonluk için olmalı. Alt ligde ne olması lazım? İki takım erken düştüğü zaman bu etkiler. İki takım düşecek. Dört takım düşseydi ne olacaktı gibi, konuşacağımız konuları şu anda açmayayım.”

“HİÇ BU KADAR SİNİRLENDİĞİMİ HATIRLAMIYORUM”

AW895745_09

“Maçta hiç bu kadar sinirlendiğimi hatırlamıyorum. Biraz midem rahatsızdı, ondan olabilir. Bizim kulübedeki oyuncunun gördüğü penaltı için VAR’a gitmesine gerek yok. Verdiği faullerin birçoğunda yani seyirci baskısı altında verildiğini hissettim. E penaltıdır, goldür. Onları söylemiyorum. İşte bizim lehimize, aleyhimize verdiğinden çok çok oldu. Aynı şekilde rakip için de geçerli. Sahaya girdi filan diyorlar ama biz de girdik sahaya. Hakeme dokunmuşsa onu bilmiyorum. Üzüldüm yani. Çünkü başarılı, iyi giden, iyi bir ekibin hocası olarak. Hakem genç hakem, seyirci baskısı altında kalmadan daha kararlı olması gerekiyor. Ya şimdi bizim kulübedeki oyuncunun gördüğü penaltıyı VAR’a gitmeye gerek yok yani. Bugün mesela bir maç izledim. Hiç VAR’a gitmeden penaltı verdi. VAR’a gitti. Penaltıyı değiştirdi. Yani şimdi bu hakemleri suçlamak yani bu dediklerini onun için konuşmak istemiyorum dedim. Dediklerimiz düzeltilmesi gereken konular. Bunları hep kötü niyetle bakma. Hakem de zor durumda kaldı. Bugün işte dediğim gibi o maçta penaltıyı verdi. Sonra baktı penaltı değil. Adam gol attı. Hakemler daha çok çalışmalı, kendine güvenmeli, genç hakemler var, tecrübeliler var ama kalite düşmemeli. Yani oyuncular da düşmemeli. Hakemler de düşmemeli. Hocada da düşmemeli. Çünkü futbol ne kadar zengin olursa, güzel olursa heyecan verir. İki takım da aşağı yukarı oyun oynuyor. Oynayan takımlar var mı? Var, bunların önünü açmak lazım. Hakemlerin de bu konuda iyi olmasında fayda var. Bugün suçlamak için söylemedim hakemi. Sadece genel bir değerlendirme.”

Kaynak

قالب وردپرس