By Semih Tuna – Utkan Şahin / info@eurohoops.net

Türkiye’de basketbolun bu noktaya gelmesine birçok büyük koçun etkisi oldu.

Yalçın Granit, Aydan Siyavuş, Aydın Örs ve daha birçok büyük efsane bambaşka dönemlerde bu ülkeye basketbolun sevdirilmesinde çok büyük roller oynadı. Bu isimlerden birinin bile olmaması basketbolumuzu oldukça olumsuz etkileyebilirdi. Bu sebeple onlara yaptıkları için çok müteşekkiriz.

Fakat Türk basketbolunda en başarılı ve iyi koç unvanını birisine vereceksek bunun gideceği tek isim Ergin Ataman olmalı!

Ergin Ataman’ın kariyeri boyunca sivri dili ve dobra hareketleriyle oldukça tartışılan bir isim oldu. Bu sebeple zaten seveni kadar sevmeyeni de var. Fakat söz konusu kazanmaksa, başarıysa Ergin Ataman kadar daha iyisi yok.

Bu yolda kazandığı kupalar bir yana, başardığı ilkler bile bu statüyü kazanması için fazlasıyla yeterli. Final Four oynayan ilk Türk koç, yabancı bir takımla Final Four oynayan ilk ve tek Türk koç, yabancı bir takımla Avrupa kupası kaldıran ilk Türk koç, birden fazla Avrupa kupası olan tek Türk koç!

23 yıllık uzun kariyeri boyunca, Ergin Ataman bütün bunları başararak Türk basketbol tarihine geçti. Ve açıkçası o daha iyisini yapıncaya kadar Türk koçluğu daha yukarıya gelmeyecekmiş gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz sezon lacivert-beyazlıların tarihi en kötü sezonunu geçirdikten sonra bu sezona büyük hedefler koyan Ataman, sözünün arkasında durdu ve Efes‘i yıllar sonra tekrar Avrupa’nın en tepe organizasyonuna götürdü.

Bu büyük başarının şerefine de Eurohoops Fırın, Ataman ve özel kariyerini ödüllendirmeye karar verdi ve başarılı koçun büyük kariyeri boyunca çalıştırdığı harika oyunculardan bir takım kurdu.

Not: Sadece kulüp takımı kariyerinde çalıştırdığı oyuncular ele alınmıştır, milli takım kariyeri dahil edilmemiştir.

Not – 2: Bu kadroyu oluştururken oyuncuların oluşturduğu oyuncu grubu uyumundan daha çok, Ataman ile yaşadıkları başarıyı odak noktası olarak aldık.

Bu Haber Alıntıdır. Kaynak

قالب وردپرس